Image for JBC50HEYI is not available
JBC50HEYI
DigiKey Part Number
JBC50HEYI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JBC50HEYI
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 50POS 0.100
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm)
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Termination
Solder
Packaging
Tray
Contact Material
Beryllium Copper
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Gender
Female
Contact Type
Cantilever
Number of Positions
50
Flange Feature
Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Number of Rows
1
Material - Insulation
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Pitch
0.100" (2.54mm)