Image for JBC44HETN is not available
JBC44HETN
DigiKey Part Number
JBC44HETN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JBC44HETN
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 44POS 0.100
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm)
Category
Read Out
Single
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Termination
Solder
Part Status
Active
Contact Material
Beryllium Copper
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish
Gold
Gender
Female
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
44
Contact Type
Cantilever
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Number of Rows
1
Material - Insulation
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Pitch
0.100" (2.54mm)