Image for JBC10HETI is not available
JBC10HETI
DigiKey Part Number
JBC10HETI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JBC10HETI
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 10POS 0.100
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm)
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Termination
Solder
Packaging
Tray
Contact Material
Beryllium Copper
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Gender
Female
Contact Type
Cantilever
Number of Positions
10
Flange Feature
Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Number of Rows
1
Material - Insulation
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Pitch
0.100" (2.54mm)