Image for HMC06DRTN-S93 is not available
HMC06DRTN-S93
DigiKey Part Number
HMC06DRTN-S93-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMC06DRTN-S93
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.100
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm) Blue
Category
Read Out
Dual
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Termination
Solder
Part Status
Active
Contact Material
Beryllium Copper
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish
Gold
Gender
Female
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions/Bay/Row
6
Contact Type
Full Bellows
Number of Positions
12
Color
Blue
Card Thickness
0.093" (2.36mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Pitch
0.100" (2.54mm)