Image for HCC26DREN-S93 is not available
HCC26DREN-S93
DigiKey Part Number
HCC26DREN-S93-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCC26DREN-S93
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 52POS 0.100
Detailed Description
52 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm) Blue
Category
Read Out
Dual
Mounting Type
Panel Mount
Termination
Solder Eyelet(s)
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions/Bay/Row
26
Contact Type
Full Bellows
Number of Positions
52
Color
Blue
Card Thickness
0.093" (2.36mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Number of Rows
2
Pitch
0.100" (2.54mm)