Image for HCC15HEYH is not available
HCC15HEYH
DigiKey Part Number
HCC15HEYH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCC15HEYH
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 15POS 0.100
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm)
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Termination
Solder
Packaging
Tray
Contact Material
Beryllium Copper
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Gender
Female
Contact Type
Cantilever
Number of Positions
15
Flange Feature
Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Number of Rows
1
Material - Insulation
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Pitch
0.100" (2.54mm)