Image for HBC40HETN is not available
HBC40HETN
DigiKey Part Number
HBC40HETN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HBC40HETN
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 40POS 0.100
Detailed Description
40 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm)
Category
Read Out
Single
Number of Positions
40
Contact Type
Cantilever
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Number of Rows
1
Pitch
0.100" (2.54mm)