Image for HBC40DRTI-S93 is not available
HBC40DRTI-S93
DigiKey Part Number
HBC40DRTI-S93-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HBC40DRTI-S93
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 80POS 0.100
Detailed Description
80 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm) Blue
Contact Type
Full Bellows
Number of Positions/Bay/Row
40
Color
Blue
Number of Positions
80
Flange Feature
Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Card Thickness
0.093" (2.36mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Number of Rows
2
Pitch
0.100" (2.54mm)