Image for HBC35DRTS-S93 is not available
HBC35DRTS-S93
DigiKey Part Number
HBC35DRTS-S93-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HBC35DRTS-S93
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 70POS 0.100
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
70 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm) Blue
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Termination
Solder
Packaging
Tray
Contact Material
Beryllium Copper
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Gender
Female
Contact Type
Full Bellows
Number of Positions/Bay/Row
35
Color
Blue
Number of Positions
70
Flange Feature
Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Card Thickness
0.093" (2.36mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Pitch
0.100" (2.54mm)