Image for HBC18DRYS-S93 is not available
HBC18DRYS-S93
DigiKey Part Number
HBC18DRYS-S93-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HBC18DRYS-S93
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 36POS 0.100
Detailed Description
36 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm) Blue
Category
Mounting Type
Through Hole
Termination
Solder
Number of Positions/Bay/Row
18
Number of Positions
36
Flange Feature
Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Card Thickness
0.093" (2.36mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Pitch
0.100" (2.54mm)