Image for HBC06DREH-S93 is not available
HBC06DREH-S93
DigiKey Part Number
HBC06DREH-S93-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HBC06DREH-S93
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.100
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm) Blue
Category
Mounting Type
Panel Mount
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Termination
Solder Eyelet(s)
Packaging
Tray
Contact Material
Beryllium Copper
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Gender
Female
Contact Type
Full Bellows
Number of Positions/Bay/Row
6
Color
Blue
Number of Positions
12
Flange Feature
Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Card Thickness
0.093" (2.36mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Pitch
0.100" (2.54mm)