Image for GMC19DRES-S93 is not available
GMC19DRES-S93
DigiKey Part Number
GMC19DRES-S93-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMC19DRES-S93
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 38POS 0.100
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
38 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm) Black
Category
Mounting Type
Panel Mount
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Termination
Solder Eyelet(s)
Packaging
Tray
Contact Material
Phosphor Bronze
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Gender
Female
Contact Type
Full Bellows
Number of Positions/Bay/Row
19
Color
Black
Number of Positions
38
Flange Feature
Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Card Thickness
0.093" (2.36mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Pitch
0.100" (2.54mm)