Image for GEC49DREI-S93 is not available
GEC49DREI-S93
DigiKey Part Number
GEC49DREI-S93-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GEC49DREI-S93
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 98POS 0.100
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
98 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Tin 0.100" (2.54mm) Black
Category
Mounting Type
Panel Mount
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Termination
Solder Eyelet(s)
Packaging
Tray
Active
Contact Finish
Tin
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish Thickness
100.0µin (2.54µm)
Gender
Female
Contact Type
Full Bellows
Number of Positions/Bay/Row
49
Color
Black
Number of Positions
98
Flange Feature
Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Card Thickness
0.093" (2.36mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Pitch
0.100" (2.54mm)