Image for GEC40DREI-S93 is not available
GEC40DREI-S93
DigiKey Part Number
GEC40DREI-S93-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GEC40DREI-S93
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 80POS 0.100
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
80 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Tin 0.100" (2.54mm) Black
Category
Mounting Type
Panel Mount
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Termination
Solder Eyelet(s)
Packaging
Tray
Contact Material
Phosphor Bronze
Part Status
Active
Contact Finish
Tin
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish Thickness
100.0µin (2.54µm)
Gender
Female
Contact Type
Full Bellows
Number of Positions/Bay/Row
40
Color
Black
Number of Positions
80
Flange Feature
Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Card Thickness
0.093" (2.36mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Pitch
0.100" (2.54mm)