Image for GEC07DRYS-S93 is not available
GEC07DRYS-S93
DigiKey Part Number
GEC07DRYS-S93-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GEC07DRYS-S93
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 14POS 0.100
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Tin 0.100" (2.54mm) Black
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Termination
Solder
Packaging
Tray
Contact Material
Phosphor Bronze
Part Status
Active
Contact Finish
Tin
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish Thickness
100.0µin (2.54µm)
Gender
Female
Contact Type
Full Bellows
Number of Positions/Bay/Row
7
Color
Black
Number of Positions
14
Flange Feature
Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Card Thickness
0.093" (2.36mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Pitch
0.100" (2.54mm)