Image for GCC06DREN-S93 is not available
GCC06DREN-S93
DigiKey Part Number
GCC06DREN-S93-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCC06DREN-S93
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.100
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm) Black
Category
Read Out
Dual
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Tray
Termination
Solder Eyelet(s)
Part Status
Active
Contact Material
Phosphor Bronze
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish
Gold
Gender
Female
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions/Bay/Row
6
Contact Type
Full Bellows
Number of Positions
12
Color
Black
Card Thickness
0.093" (2.36mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Pitch
0.100" (2.54mm)