Image for GBC44DRTI-S93 is not available
GBC44DRTI-S93
DigiKey Part Number
GBC44DRTI-S93-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GBC44DRTI-S93
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 88POS 0.100
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
88 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm) Black
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Packaging
Tray
Active
Contact Finish
Gold
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Gender
Female
Contact Type
Full Bellows
Number of Positions/Bay/Row
44
Color
Black
Number of Positions
88
Flange Feature
Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Card Thickness
0.093" (2.36mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Pitch
0.100" (2.54mm)