Image for GBC36DRYN-S93 is not available
GBC36DRYN-S93
DigiKey Part Number
GBC36DRYN-S93-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GBC36DRYN-S93
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 72POS 0.100
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
72 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm) Black
Category
Read Out
Dual
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Termination
Solder
Part Status
Active
Contact Material
Phosphor Bronze
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish
Gold
Gender
Female
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions/Bay/Row
36
Contact Type
Full Bellows
Number of Positions
72
Color
Black
Card Thickness
0.093" (2.36mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Pitch
0.100" (2.54mm)