Image for GBC31DRES-S734 is not available
GBC31DRES-S734
DigiKey Part Number
GBC31DRES-S734-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GBC31DRES-S734
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 62POS 0.100
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
62 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm) Black
Category
Mounting Type
Panel Mount
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Termination
Solder Eyelet(s)
Packaging
Tray
Active
Contact Finish
Gold
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Gender
Female
Contact Type
Full Bellows
Number of Positions/Bay/Row
31
Color
Black
Number of Positions
62
Flange Feature
Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Card Thickness
0.031" (0.79mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Pitch
0.100" (2.54mm)