Image for FMC31DRYH-S93 is not available
FMC31DRYH-S93
DigiKey Part Number
FMC31DRYH-S93-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMC31DRYH-S93
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 62POS 0.100
Detailed Description
62 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm) Green
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Termination
Solder
Packaging
Tray
Contact Material
Spinodal
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Gender
Female
Contact Type
Full Bellows
Number of Positions/Bay/Row
31
Color
Green
Number of Positions
62
Flange Feature
Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Card Thickness
0.093" (2.36mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Pitch
0.100" (2.54mm)