Image for EMC35DRYH-S93 is not available
EMC35DRYH-S93
DigiKey Part Number
EMC35DRYH-S93-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMC35DRYH-S93
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 70POS 0.100
Detailed Description
70 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm) Blue
Category
Mounting Type
Through Hole
Termination
Solder
Number of Positions/Bay/Row
35
Number of Positions
70
Flange Feature
Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Card Thickness
0.093" (2.36mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Pitch
0.100" (2.54mm)