Image for EEC31DRTN-S93 is not available
EEC31DRTN-S93
DigiKey Part Number
EEC31DRTN-S93-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEC31DRTN-S93
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 62POS 0.100
Detailed Description
62 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Tin 0.100" (2.54mm) Blue
Category
Read Out
Dual
Mounting Type
Through Hole
Termination
Solder
Number of Positions/Bay/Row
31
Number of Positions
62
Card Thickness
0.093" (2.36mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Pitch
0.100" (2.54mm)