Image for EEC05DRTI-S93 is not available
EEC05DRTI-S93
DigiKey Part Number
EEC05DRTI-S93-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEC05DRTI-S93
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 10POS 0.100
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Tin 0.100" (2.54mm) Blue
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Termination
Solder
Packaging
Tray
Contact Material
Phosphor Bronze
Part Status
Active
Contact Finish
Tin
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish Thickness
100.0µin (2.54µm)
Gender
Female
Contact Type
Full Bellows
Number of Positions/Bay/Row
5
Color
Blue
Number of Positions
10
Flange Feature
Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Card Thickness
0.093" (2.36mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Pitch
0.100" (2.54mm)