Image for ECC15DREI-S93 is not available
ECC15DREI-S93
DigiKey Part Number
ECC15DREI-S93-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECC15DREI-S93
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 30POS 0.100
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm) Blue
Category
Mounting Type
Panel Mount
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Termination
Solder Eyelet(s)
Packaging
Tray
Contact Material
Phosphor Bronze
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Gender
Female
Contact Type
Full Bellows
Number of Positions/Bay/Row
15
Color
Blue
Number of Positions
30
Flange Feature
Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Card Thickness
0.093" (2.36mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Pitch
0.100" (2.54mm)