Image for EBC17DRYI-S93 is not available
EBC17DRYI-S93
DigiKey Part Number
EBC17DRYI-S93-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EBC17DRYI-S93
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 34POS 0.100
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
34 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm) Blue
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Termination
Solder
Packaging
Tray
Contact Material
Phosphor Bronze
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Gender
Female
Contact Type
Full Bellows
Number of Positions/Bay/Row
17
Color
Blue
Number of Positions
34
Flange Feature
Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Card Thickness
0.093" (2.36mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Pitch
0.100" (2.54mm)