Image for AMC31DRYH-S734 is not available
AMC31DRYH-S734
DigiKey Part Number
AMC31DRYH-S734-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMC31DRYH-S734
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 62POS 0.100
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
62 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm) Green
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Termination
Solder
Packaging
Tray
Contact Material
Beryllium Copper
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Gender
Female
Contact Type
Full Bellows
Number of Positions/Bay/Row
31
Color
Green
Number of Positions
62
Flange Feature
Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Card Thickness
0.031" (0.79mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Pitch
0.100" (2.54mm)