Image for AMC28DREH-S93 is not available
AMC28DREH-S93
DigiKey Part Number
AMC28DREH-S93-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMC28DREH-S93
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 56POS 0.100
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm) Green
Category
Mounting Type
Panel Mount
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Termination
Solder Eyelet(s)
Packaging
Tray
Contact Material
Beryllium Copper
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Gender
Female
Contact Type
Full Bellows
Number of Positions/Bay/Row
28
Color
Green
Number of Positions
56
Flange Feature
Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Card Thickness
0.093" (2.36mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Pitch
0.100" (2.54mm)