Image for ACM22HRSH is not available
ACM22HRSH
DigiKey Part Number
ACM22HRSH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACM22HRSH
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 22POS 0.156
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.156" (3.96mm)
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Termination
Solder
Packaging
Tray
Contact Material
Beryllium Copper
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Gender
Female
Contact Type
Loop Bellows
Number of Positions
22
Flange Feature
Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Number of Rows
1
Material - Insulation
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Pitch
0.156" (3.96mm)