Image for ACC20HETN is not available
ACC20HETN
DigiKey Part Number
ACC20HETN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACC20HETN
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.100
Detailed Description
20 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm)
Category
Read Out
Single
Mounting Type
Through Hole
Termination
Solder
Number of Positions
20
Contact Type
Cantilever
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Number of Rows
1
Pitch
0.100" (2.54mm)