Image for ACC06DREH-S93 is not available
ACC06DREH-S93
DigiKey Part Number
ACC06DREH-S93-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACC06DREH-S93
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 12POS 0.100
Detailed Description
12 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm) Green
Category
Mounting Type
Panel Mount
Termination
Solder Eyelet(s)
Number of Positions/Bay/Row
6
Color
Green
Number of Positions
12
Flange Feature
Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Card Thickness
0.093" (2.36mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Pitch
0.100" (2.54mm)