Image for ABB50DHLN is not available
ABB50DHLN
DigiKey Part Number
ABB50DHLN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABB50DHLN
Description
CONN EDGE DUAL FML 100POS 0.050
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.050" (1.27mm) Black
Category
Read Out
Dual
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tube
Termination
Solder
Part Status
Active
Contact Material
Beryllium Copper
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish
Gold
Gender
Female
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions/Bay/Row
50
Contact Type
Hairpin Bellows
Number of Positions
100
Color
Black
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Pitch
0.050" (1.27mm)