VNH3SP30-E
DigiKey Part Number
VNH3SP30-E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VNH3SP30-E
Description
IC MTR DRV 5.5-36V MULTIPWRSO-30
Customer Reference
Detailed Description
Motor Driver Power MOSFET Parallel, PWM MultiPowerSO-30
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VNH3SP30-E Models
Category
Current - Output
30A
Manufacturer
STMicroelectronics
Voltage - Supply
5.5V ~ 36V
Series
Voltage - Load
5.5V ~ 36V
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Motor Type - AC, DC
Brushed DC
Mounting Type
Surface Mount
Function
Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage
Package / Case
30-PowerSOP (0.630", 16.00mm Width)