VIPER20-E
DigiKey Part Number
497-6794-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VIPER20-E
Description
IC OFFLIN CONV FLBACK 5PENTAWATT
Customer Reference
Detailed Description
Converter Offline Flyback Topology Up to 200kHz 5-PENTAWATT
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VIPER20-E Models
Category
Voltage - Start Up
11 V
Manufacturer
STMicroelectronics
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
8V ~ 15V
Series
Frequency - Switching
Up to 200kHz
Packaging
Tube
Power (Watts)
20 W
Part Status
Obsolete
Fault Protection
Current Limiting, Over Temperature
Output Isolation
Isolated
Package / Case
Pentawatt-5 HV (Bent and Staggered Leads)
Internal Switch(s)
Yes
Supplier Device Package
5-PENTAWATT
Voltage - Breakdown
620V