UPSD3354DV-40U6
DigiKey Part Number
497-4901-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPSD3354DV-40U6
Description
IC MCU 8BIT 288KB FLASH 80LQFP
Customer Reference
Detailed Description
8032 µPSD Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 288KB (288K x 8) FLASH
EDA/CAD Models
UPSD3354DV-40U6 Models
Category
Number of I/O
45
Mfr
Program Memory Size
Series
Program Memory Type
FLASH
Packaging
Tray
RAM Size
32K x 8
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 8x10b
Core Processor
8032
Oscillator Type
Internal
Core Size
8-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
40MHz