TS4061BICT-1.25
DigiKey Part Number
497-15526-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-15526-1-ND - Cut Tape (CT)
497-15526-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS4061BICT-1.25
Description
IC VREF SHUNT 0.2% SOT323-3
Customer Reference
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 1.25V V ±0.2% 15 mA SOT-323-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TS4061BICT-1.25 Models
Category
Temperature Coefficient
35ppm/°C
Manufacturer
STMicroelectronics
Noise - 0.1Hz to 10Hz
10µVp-p
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Noise - 10Hz to 10kHz
95µVrms
Part Status
Obsolete
Current - Cathode
12 µA
Reference Type
Shunt
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Fixed
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V
Package / Case
SC-70, SOT-323
Current - Output
15 mA
Supplier Device Package
SOT-323-3
Tolerance
±0.2%