TN22-1500H
DigiKey Part Number
497-12720-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TN22-1500H
Description
SCR 400V 2A TO-251 (IPAK)
Customer Reference
Detailed Description
SCR 400 V 2 A Standard Recovery Through Hole TO-251 (IPAK)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TN22-1500H Models
Category
Current - Hold (Ih) (Max)
175 mA
Manufacturer
STMicroelectronics
Current - Off State (Max)
100 µA
Packaging
Tube
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
20A, 22A
Part Status
Obsolete
SCR Type
Standard Recovery
Voltage - Off State
400 V
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
3 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
1.5 mA
Package / Case
TO-251-3 Short Leads, IPAK, TO-251AA
Voltage - On State (Vtm) (Max)
3.1 V
Supplier Device Package
TO-251 (IPAK)
Current - On State (It (AV)) (Max)
1.8 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
2 A