T435-800W is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 1.978
Datasheet
TRIAC Alternistor - Snubberless 800 V 4 A Through Hole ISOWATT220AB
t630-800w
T435-800W
DigiKey Part Number
497-12378-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T435-800W
Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V ISOWATT
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
30A, 31A
Manufacturer
STMicroelectronics
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
35 mA
Series
Current - Hold (Ih) (Max)
35 mA
Packaging
Tube
Configuration
Single
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Alternistor - Snubberless
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Off State
800 V
Package / Case
ISOWATT220AB-3
Current - On State (It (RMS)) (Max)
4 A
Supplier Device Package
ISOWATT220AB
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V