T2550-12I
DigiKey Part Number
497-16449-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T2550-12I
Description
TRIAC ALTERNSTR 1.2KV 25A TO220
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Alternistor - Snubberless 1.2 kV 25 A Through Hole TO-220
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T2550-12I Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
240A, 252A
Manufacturer
STMicroelectronics
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Series
Current - Hold (Ih) (Max)
60 mA
Packaging
Tube
Configuration
Single
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Alternistor - Snubberless
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Off State
1.2 kV
Package / Case
TO-220-3
Current - On State (It (RMS)) (Max)
25 A
Supplier Device Package
TO-220
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V