STW65N045M9-4
DigiKey Part Number
497-STW65N045M9-4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STW65N045M9-4
Description
N-CHANNEL 650 V, 39 MOHM TYP., 5
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 54A (Tc) 312W (Tc) Through Hole TO-247-4
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STW65N045M9-4 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.2V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
80 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4610 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
312W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247-4
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
45mOhm @ 28A, 10V