STW20NB50 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 5.922
Datasheet
N-Channel 500 V 20A (Tc) 250W (Tc) Through Hole TO-247-3
STW20NB50
DigiKey Part Number
497-2662-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STW20NB50
Description
MOSFET N-CH 500V 20A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
110 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4700 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
250W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
TO-247-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
250mOhm @ 10A, 10V