STU10P6F6
DigiKey Part Number
497-13884-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STU10P6F6
Description
MOSFET P-CH 60V 10A IPAK
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 60 V 10A (Tc) 35W (Tc) Through Hole TO-251 (IPAK)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STU10P6F6 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
6.4 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
340 pF @ 48 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
35W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
TO-251 (IPAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
160mOhm @ 5A, 10V