STTH60RQ06WY
DigiKey Part Number
497-18143-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STTH60RQ06WY
Description
DIODE STANDARD 600V 60A DO247
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 60A Through Hole DO-247
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STTH60RQ06WY Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
80 µA @ 600 V
Mfr
Grade
Automotive
Packaging
Tube
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Current - Average Rectified (Io)
60A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)