STTH30RQ06W
DigiKey Part Number
497-17604-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STTH30RQ06W
Description
DIODE STANDARD 600V 30A DO247
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 30A Through Hole DO-247
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STTH30RQ06W Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
55 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
40 µA @ 600 V
Part Status
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
30A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.95 V @ 30 A