STTH200W03TV1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Diode Array 2 Independent 300 V 100A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC
STTH200W03TV1
DigiKey Part Number
497-13400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STTH200W03TV1
Description
DIODE MODULE GP 300V 100A ISOTOP
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
STMicroelectronics
Reverse Recovery Time (trr)
50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 300 V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Diode Configuration
2 Independent
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Standard
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
300 V
Supplier Device Package
ISOTOP
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
100A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 100 A