STTH2002DI
DigiKey Part Number
497-5277-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STTH2002DI
Description
DIODE STD 200V 20A TO220AC INS
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 20A Through Hole TO-220AC ins
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STTH2002DI Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
40 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 200 V
Part Status
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
TO-220AC ins
Current - Average Rectified (Io)
20A
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 20 A