STTH20003TV1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
IXYS
In Stock: 86
IXYS
In Stock: 39
In Stock: 70
Diode Array 2 Independent 300 V 100A Chassis Mount ISOTOP
STTH20003TV1
DigiKey Part Number
497-15687-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STTH20003TV1
Description
DIODE MODULE GP 300V 100A ISOTOP
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
STMicroelectronics
Reverse Recovery Time (trr)
90 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 300 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Diode Configuration
2 Independent
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Standard
Package / Case
ISOTOP
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
300 V
Supplier Device Package
ISOTOP®
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
100A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 100 A