STTH15RQ06GY-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | STTH15RQ06GY-TR |
Description | DIODE STANDARD 600V 15A D2PAK |
Manufacturer Standard Lead Time | 25 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 600 V 15A Surface Mount D2PAK |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | STTH15RQ06GY-TR Models |
Category | Reverse Recovery Time (trr) 50 ns |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 600 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Grade Automotive |
Part Status Active | Qualification AEC-Q101 |
Technology | Mounting Type |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V | Package / Case |
Current - Average Rectified (Io) 15A | Supplier Device Package D2PAK |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 2.95 V @ 15 A | Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C |
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Base Product Number |