STTH12012TV1
DigiKey Part Number
497-7576-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STTH12012TV1
Description
DIODE MODULE GP 1200V 60A ISOTOP
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 2 Independent 1200 V 60A Chassis Mount ISOTOP
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
STMicroelectronics
Reverse Recovery Time (trr)
125 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
30 µA @ 1200 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Diode Configuration
2 Independent
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Standard
Package / Case
ISOTOP
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Supplier Device Package
ISOTOP®
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
60A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.25 V @ 60 A