STT2PF60L is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 5.109
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 2.715
Datasheet
P-Channel 60 V 2A (Tc) 1.6W (Tc) Surface Mount SOT-23-6
STT2PF60L
DigiKey Part Number
497-8045-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STT2PF60L
Description
MOSFET P-CH 60V 2A SOT23-6
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
STT2PF60L Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
7 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±15V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
313 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
1.6W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
SOT-23-6
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
250mOhm @ 1A, 10V