STS2DPFS20V
DigiKey Part Number
497-3225-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STS2DPFS20V
Description
MOSFET P-CH 20V 2.5A 8SO
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 20 V 2.5A (Tc) 2W (Tc) Surface Mount 8-SOIC
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
600mV @ 250µA (Min)
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
4.7 nC @ 4.5 V
Series
Vgs (Max)
±12V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
315 pF @ 15 V
Part Status
Obsolete
FET Feature
Schottky Diode (Isolated)
FET Type
Power Dissipation (Max)
2W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
8-SOIC
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
2.7V, 4.5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
200mOhm @ 1A, 4.5V